Language Arts E ELG4

Language Arts E 2018 Version

$47.99
Product Details
  • Age Range: 9-12
  • Grade Range: 4,5,6,7
Options
School days per week:More Info5-Day4-Day
Shipping This item ships for FREE via Media Mail (to the U.S. only). Details.
Description

Language Arts E is linked to History / Bible / Literature E

Students learn to vary sentence length, use active voice, create authentic dialog and more. Dictation exercises provide an opportunity to recognize and imitate writing that shines. Creative expression activities such as mind mapping and letter writing keep them engaged.

Sonlight links Language Arts instruction and assignments to the History / Bible / Literature program at this level.

Want to learn about all the ways your Instructor's Guides improve your homeschool? Click here.

Please enter your name and email address to view samples.

Please subscribe me to Sonlight emails; I agree to Sonlight's Privacy Policy and Terms of Use.

RecommendedConsumableOptional Language Arts

Consumable Items

Consumables

The Grammar Ace Workbook (RL662)

Pick up an extra workbook for each additional student using The Grammar Ace.

Retail:
$9.99

Add

Instructor's Guides

Extra Language Arts E Student Activity Sheets (ELG41)

Consumable. One set of these consumable sheets is included in Language Arts E and Grade 4 All-Subjects Package. You need one set per student.

Retail:
$14.99

Add

Language Arts

Wordly Wise 3000 Book 4 - Workbook only (4L101)

Consumable, Optional. Introduces students to 300 vocabulary words. Students learn the meaning and application of the words through literary pieces and fascinating historical tales. Each lesson includes a series of five exercises that require thinking but are fun to do.

Retail:
$13.95

Add
Back to TopBack to Top

Optional Language Arts Items

Language Arts

Wordly Wise 3000 Book 4 & Teacher's Key (4L10)

Add this for additional 4th Grade vocabulary practice.

Optional. Wordly Wise 3000 Book 4 introduces students to 300 vocabulary words. Students learn the meaning and application of the words through literary pieces and fascinating historical tales. Each lesson includes a series of five exercises that require thinking yet are fun to do.

Retail:
$20.55

Add
Back to TopBack to Top