Sonlight 4 Phonics Program 4RL

Sonlight 4 Phonics Program

Grade 4 Readers with Language Arts 4

$198.21
Options
School days per week:More Info5-Day4-Day
Shipping Ships for FREE with fast, trackable shipping (to the lower 48 states). Details.
Description
  • Five Day Only

Excellent for students able to read anything you hand them, but whom you'd like to protect from the grittier "realities of life" that more-advanced books often deal with.

Helps you guide students to write paragraphs with more independence. You may still want to serve as their scribe on more challenging assignments.

Features books at fourth and fifth grade reading levels, but with content gentle enough for young readers. Your children will adventure in the Wild West, travel with Marco Polo to the far East, and continue to develop a love of books and reading.

The included Instructor's Guide (IG) gives you all the tools you need: schedule, lesson plans, Activity Sheets, teaching tips and more. Just follow the guide to teach reading, phonics, spelling, copywork and creative expression. Your guide also schedules the optional workbooks listed in the Recommended Items tab.

Use Sonlight's Reading Assessment to see if this is the right level for your child. Request a 3-Week Instructor's Guide sample.

Instructor's Guides

Retail:
$45.99

Add

Readers / Literature

Ginger Pye (4R01)

Delightful tale of intrigue about an exceptionally intelligent dog and his devoted human owners.

Retail:
$6.99

Add

Henry and Ribsy (4R40)

Beloved adventures of an all-American average boy and his dog. Set about 1950.

Retail:
$6.99

Add

Betsy and Tacy Go Over the Big Hill (4R41)

Set in early 20th Century Minnesota, and written in the early '40s, this is a story about three girls who discover that "different culture" doesn't mean stupid or evil. At the same time, they also come to appreciate their unique American heritage all the more.

Retail:
$6.99

Add

The Children of Noisy Village (4R43)

Journey through a year of traditions and fun with this timeless story of six children on country farms in Sweden.

Retail:
$5.99

Add

Encyclopedia Brown (4R44)

A thoroughly likable boy detective uses his encyclopedic knowledge and unerring deductive abilities to solve ten mysteries.

Retail:
$5.50

Add

Misty of Chincoteague (4R45)

Fictional account of a true story about an "uncatchable" mare named Phantom and her colt, Misty. Engaging.

Retail:
$7.99

Add

The King's Equal (4R46)

An arrogant young king sets out to find a queen as beautiful, intelligent and wealthy as he is. Will he mature along the way? Simply told and gripping.

Retail:
$4.99

Add

More Stories from Grandma's Attic (4R47)

16 inspiring stories of a childhood in midwest North America 80 years ago.

Retail:
$6.99

Add

Emily's Runaway Imagination (4R49)

A charming story about a lovable girl in small-town Oregon in the mid-1920s whose creative ideas place her in humorous and sometimes mildly embarrassing situations.

Retail:
$6.99

Add

Mustang, Wild Spirit of the West (4R51)

True story of "Wild Horse Annie" who fought to protect the wild mustangs of the western United States from ruthless slaughter and extinction.

Retail:
$7.99

Add

The Whipping Boy (4R53)

The Whipping Boy by Sid Fleischman focuses upon a prince who has to learn the hard way what makes for true character.

Retail:
$5.99

Add

Socks (4R54)

Socks, a beloved, pampered cat is the center of his human family's universe—until he is displaced by a new baby. Can he ever regain his position? Rollicking fun.

Retail:
$6.99

Add

Lumber Camp Library (4R55)

When Ruby's beloved father dies in a logging accident, she must leave school—and her dream of teaching—to care for her 10 siblings.

Retail:
$4.99

Add

A Llama in the Family (4R56)

Adam has had his heart set on getting a mountain bike. When his mother buys a llama to start a Vermont Trekking company instead, Adam discovers that his dreams may be too small. Heartwarming, humorous, and positive.

Retail:
$9.99

Add

The Toothpaste Millionaire (4R57)

A resourceful and scrupulously honest 12-year old makes a million dollars by selling toothpaste at no more than 15 cents a tube.

Retail:
$7.99

Add

McBroom's Wonderful One-Acre Farm (4R58)

Three tall tales by a Newbery award-winning author. Will tickle your child's funny bone.

Retail:
$6.99

Add

Frindle (4R59)

Fifth grader Nick Allen decides to test his language arts teacher's commitment to dictionaries by creating a new word—frindle. The ensuing battle of wills provides a delightful backdrop for a young person's introduction to the fascinating world of words.

Retail:
$6.99

Add

B is for Betsy (4R61)

A six-year-old goes to school and experiences the kinds of things a city girl in 1910s America would enjoy. Delightful period piece.

Retail:
$5.95

Add

Along Came a Dog (4R62)

The heartwarming story of a kindly dog's courage in the face of misunderstanding and false accusation. A story you won't want to put down.

Retail:
$5.99

Add

Ralph S. Mouse (4R63)

Fed up with life at the Mountain View Inn, Ralph persuades his friend Ryan to take him to school.

Retail:
$6.99

Add

Marco Polo (4R65)

Illustrations and readable text provide a fascinating introduction to one of the world's great explorers, a man who befriended one of history's great leaders: Kublai Khan.

Retail:
$14.95

Add
Back to TopBack to Top

Please enter your name and email address to view samples.

(We will send you important information, encouraging messages and occasional offers. You can unsubscribe at any time. We hate spam.)

Get Samples
Consumable

Consumable Items

Language Arts

Extra Language Arts for Grade 4 Readers Student Activity Sheets (4LG1)

Consumable. One set of these consumable sheets is included in Language Arts for Grade 4 Readers. You need one set per student.

Retail:
$13.99

Add

Phonics Level D (3L18)

Optional workbook for Language Arts for Grade 4 Readers. Consumable.

Retail:
$17.99

Add

Wordly Wise C (3L01)

Consumable, Optional. Fun vocabulary-building exercises strengthen students' thinking and writing skills. Students learn multiple definitions of words and use them in sentences and puzzles.

Retail:
$10.60

Add
Back to TopBack to Top